Servis İletişim 0533 464 40 57
Sondaj Kuyu Temizliği

Sondaj Kuyu Temizliği Nedir

Sondaj kuyu temizliği, sondaj yapılarak yer altı suyunun elde edildiği kuyuların, verimli biçimde görevini yerine getirebilmesi için düzenli olarak kuyu bakımının yapılmasıdır. Suyun verimli ve daimi bir şekilde elde edilebilmesi için kuyu bakımı yapılması gerekir ve bakım yapılmadığı zaman verim azalmaya başlayacaktır. Sondaj kuyuları yapıları gereği temizlenmeye de ihtiyaçları vardır. Kil ve silt oranlarının yüksek olması gibi nedenlerle sondaj kuyu temizliği yapılması ve periyodik bakımı şarttır. Bakımı ve temizliği yapılmayan kuyunun pompasında zamanla aşınma meydana gelir ve bu aşınma nedeniyle kuyunun verimi ve kapasitesi düşer. Yakın zamanda çevrede yeni açılan kuyular yüzünden yine verim düşebilir. Kimi akü ferlerin sürekli pompalama sonucu verim azalması meydana gelir. Kuyudaki filtre açıklıklarının çeşitli nedenlerle tıkanması verimin yine düşmesine sebep olabilir. Bütün bu nedenlerle kuyu bakımı periyodik bir zamanlama ile yapılmalıdır, düşen verimin önüne geçilmelidir.


Sondaj Kuyu Temizliği Neden ve Ne Zaman Yapılır

Su sondajı yapılarak yer altı suyunun elde edildiği kuyuların, verimli biçimde işlevini yerine getirebilmesi için belirli aralıklarla kuyu bakımı yapılması gerekir. Suyun verimli ve sürekli elde edilebilmesi için kuyu bakımı şarttır ve bakım yapılmadığı taktirde verim düşmeye başlayacaktır. Kuyu temizliği zamanının gelip gelmediği kuyunuzun jeolojik yapısına ve su durumuna göre belirlenir. Kuyudan çamurlu su akması, basıncın yüksek olmaması ve pompalarınızın yüksek akımlı çalışmaya ihtiyaç duymaları suda oluşan kötü koku anında kuyu temizliği yaptırmak şarttır. Bu durum 1-2 yıl gibi bir periyotla temizlik gerektirebilir. Su deponuzda gözle görülebilir kirliliğin artması da bu temizlik bu nedenleri arasındadır. Sondaj kuyu temizliği için ihtiyacınıza bağlı birçok yöntem vardır. Bu yöntemler sayesinde ihtiyacınıza bağlı olarak nokta atış bir temizlik sonrası sondaj kuyularınız uzun ömürlü bir kullanıma hazır hale gelmiş olur. Temizlik sonrası kullanıma hazır hale gelen kuyularınızın kuyu temizliğinin yanı sıra sondajda ihtiyacınız olan bütün ekipmanlar temizlenir. Böylelikle kullandığınız suyun kalitesi artacaktır. Bu temizlikler sonrası düşük verim aldığınız kuyularınızın verimi artacak su kalitesi yükselecektir. Su kuyunuzun temizlik gerektiren zamanının geldiğini anladığınız anlarda ekiplerimiz sizlere en zahmetsiz yöntemle nokta atışı bir temizleme işlemi uygulayıp sorunu ortadan kaldıracaktır.


Hangi Durumlarda Sondaj Kuyu Temizliği Yapılır

Su temininde yaşanılan çamurlu su, kumlu su ve suyun debisi düşmesi durumda artık kuyudan temiz su kullanımının sağlığınız için durdurulması gerekmektedir. Bu gibi durumların belli başlı sebeplerini detaylı olarak yazının devamında inceleyebilirsiniz.


Sondaj Kuyu Çamurlu Su Temizleme

Sondaj kuyularında çamurlu su bulunduğunuz bölgenin jeolojik yapısına bağlı olarak kuyunuzun kullanım ömrü boyunca yaşayabileceğiniz bir durumdur. Bu durumun çözülmesi için birçok yöntem varsa da bu yöntemlerden verimi en üst düzeyde alabileceğiniz yöntem yıka yöntemidir. Bu yöntem sayesinde çamurlu pis suyun su kalitesini düşürmesinin önüne geçilmiş olur. Bu yöntem kuyunun içine yüksek debili su basıncı verilerek kuyu duvarlarının yıkanmasıdır. Bu işlem kuyunun içindeki çamur, toz, kum gibi atıkların yukarıya doğru filtre edilmesi prensibi ile çalışır. Kuyudan gelen su berraklaşana ve verimi yükselene kadar yapılır. Sondaj ekipmanları temizlenerek yerine takılır işlem tamamlanmış olur. Bu işlem kuyunuzun durumuna göre 1-2 yılda bir yapılması gerekir.

Sondaj Kuyu Kum Temizleme

Mevcut su kuyunuzdaki pompanız sökülür, su kuyusunun tabanına güvenli bir mesafe bırakılarak kolon boruları indirilir. Nargile sistemi ile su kuyusunun içerisinde basınçlı hava verilerek kuyu dibinde biriken kum kuyudan çıkıp temiz su gelinceye kadar devam edilerek kuyu temizliği bitirilir. İşlem sonrasında pompa bakımı yapılarak su pompası kuyuya indirilir. Yıkama su ile yapılır. Kuyu tabanına indirilen yıkama takımından pompa ile su basılır. Yıkama takımı aşağı doğru tüm filtre boyunca hareket ettirilir ve kuyudan berrak su gelene kadar bu işleme devam edilir. Kuyunun yıkanması bitip kolon borularından su gelmeye başlayınca temizleme işlemi son bulur.

Sondaj Kuyu Temizliği

Sondaj Kuyu Temizleme Yöntemleri

Farklı yöntemler ile temizlik işlemi yapılabilir. Hangi yöntemin kullanılacağı ise kuyunuzun bulunduğu yerin jeolojik yapısı, kuyu derinliği ve kullanım şekilleri gibi birçok şeye göre değişkenlik gösterir. Bu yöntemleri hakkında bilgilendirme yapacak olursak bunu başlıklar altında sıralayabiliriz.


Fırça Yöntemi İle Sondaj Kuyu Temizliği

Öncelikle belirtmek gerekir ki bu yöntem baştan sona bir kuyu temizleme yöntemi değildir. Aşağıda belirtilen diğer yöntemler esnasında kuyudan sökülen ekipmanlar bu yöntemle temizlenmektedir. Bir miktar su kimyasalı eklenerek oksit maddeler kuyunuzdan arındırılır ve bu ekipmanlar kuyu içi temizliği yapıldıktan sonra geri monte edilir.


Kimyasal Madde İle Sondaj Kuyu Temizliği

Bu yöntem, kuyunun bütün özellikleri gözlenerek sondaj sıvısının kuyunuzun içine aktarılarak bir veya iki gün bekletilmesidir. Bu yöntemde kuyudan hiçbir araç sökülmeden bu şekilde dinlendirilir ve bunun amacı kuyunun bütününü detaylı bir şekilde temizlemektedir. Bekleme işleminin tamamlanmasının ardından kompresör ile kuyu temizleme yöntemleri ile kimyasal ve diğer maddeler sudan arındırılır ve temizleme işlemi tamamlanmış olur.


Su Taşıma Yöntemi İle Sondaj Kuyu Temizliği

Bu temizleme yönteminde 25 bar kompresör ile kuyu içerisine yüksek basınçlı hava pompalanarak kuyunun temizliği gerçekleştirilir. Ekipmanlar çıkartılır öylelikle verimli bir temizlik sonrası ekipmanlara yüksek hava basıncından zarar görmemiş olur. Kuyu içerisine bir miktar su kimyasalı eklenerek istenmeyen maddeler tahliye edilerek kuyunuzun verimliliğin en yüksek seviyeye ulaşması sağlanır.


Enjeksiyon Yöntemi İle Sondaj Kuyu Temizliği

Enjeksiyon yönteminde 10 barlık bir kompresör ile kuyu içerisine basınçlı hava verilerek kuyu temizliği işlemi yapılmaktadır Yine kuyu içerisine bir miktar su kimyasalı eklenerek istenmeyen maddeler basınç yardımı ile kuyunuzdan arındırılır.

Sizlere Sunduğumuz Hizmetler
Sondaj Kuyu Kamerası ile Derin Kuyu Görüntüleme Servisimiz Sizlere Sağlıklı ve Sürdürebilir Kuyular Sunmaktadır, Kaliteli Hizmet İçin Hemen İletişime Geçin.
Bu Hizmetimiz İçin Servis Bölgelerimiz
Servis Puanımız

Derecelendirilmemiş

Yorumlar
Henüz Yorum Bırakılmamış, İlk Yorumu Siz Bırakabilirsiniz.
Aldığınız Hizmetten Memnun Musunuz ?
Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif
Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama
Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Puanlama
Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Puanlama Puanlama
Puanlama Pozitif Puanlama Puanlama Puanlama Puanlama