Servis İletişim 0533 464 40 57
Kuyu Temizliği

Kuyu Temizliği (Kuyu İnkişafı) Nedir ?

Kuyu temizliği (aynı zamanda kuyu inkişafı olarak da bilinir) sondaj işlemi yapılmış olan kuyunuzun verimliliğini artırmak ve temiz su kullanımının devamını sağlamak için yapılması gerekmektedir. Zamanla su içerisinde biriken çakıl, kil, silt ve benzeri etmenler, kuyudan gelen suyun kullanım sıklığı, aynı zamanda jeolojik etkilere bağlı olan sebeplerden ötürü kuyudan gelen suyunuzun çamurlu akmasına ve farkına varmasınız bile zararlı maddeleri içermesine neden olabilir. Bu sebeplerden ötürü kuyunuzun en fazla iki senede bir ve mümkünse sene bir temizlenmesi sağlığınız ve temiz su kullanımı açısından büyük önem taşır. Genellikle 4-6 saat arasında tamamlanan kuyu temizleme işlemi kuyunun büyüklük, derinlik ve bulunduğu yerin jeopolitik özelliklerine bağlı olarak 2 gün kadar sürebilmektedir. Sondaj ve kuyu sektöründe ülkemizin ve özellikle Marmara Bölgesinin bir çok il ve ilçesinde yıllarca hizmet vermiş firmamız, profesyonel ekibi ve mühendisleri ile sizlere en kaliteli hizmeti uygun fiyat politikasıyla sunmaktadır.


Kuyu Temizliğinin Faydaları

Kuyu temizleme işleminin kuyunuz açısından bir çok faydası vardır ve bu işlemler kuyunuzu uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanmada sizlere yardımcı olur. Bunlar arasında öncelik ve en önemlisi kuyunuzun içine doğal yollarla (yağmur ve yer altı suları gibi) giren suyun artmasıdır. Düzenli olarak yapıldığı taktirde suda oluşan zararlı bakteri temiz sudan arındırmak ve yararlı bakterin su içerisinde çoğalmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda su içerinde birikmiş kum ve çakıl gibi maddeleri temizler ve kuyunuzun dibinde oluşan tortuyu da bertaraf etmiş olursunuz. Bu maddeler kuyunuzdan temizlendikçe dalgıç pompanızın verimliliği artar ve istenmeyen dalgıç pompa arızalarından kurtularak sizlere ek masraf çıkarabilecek dalgıç pompa servisi gibi hizmetlerden de kuyunuzu muhafaza etmiş olursunuz. Son olarak kuyu içerisinde, borularda ve kuyu çevresinde oksitlenmiş maddeleri de kuyunuzdan arındırarak uzaklaştırmış olursunuz.


Kuyu Temizliği

Kuyu Temizleme Maliyeti

Maliyet hesaplamasında birçok etken mevcuttur. Bunların başında ise kuyunuzun derinliğini en önemli etmen olarak belirtmek isteriz. Kuyunuzun uzun süre temizliğinin yapılmaması da bu işlemin uzun sürmesine ve kuyu temizliği fiyatlarının da artmasına sebep olmaktadır. Genel olarak 2000₺ ile 10000 ₺ arasında kuyu temizliği fiyatları değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgi almak ve ücretsiz destek hizmetlerimizden faydalanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Kuyu Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır

Bu işlem için mevcut bir çok yöntem kullanılmaktadır. Hangi yöntemin kullanılacağı ise kuyunuzun bulunduğu yerin jeolojik yapısı, kuyu derinliği ve kullanım şekilleri gibi birçok etkene göre değişmektedir. Bu yüzden Sondaj Kuyusu gibi alanında uzmanlaşmış ve tecrübeli firmalardan bu hizmeti satın almanızda fayda var. Bu yöntemleri hakkında bilgilendirme yapacak olursak bunu başlıklar altında sıralayabiliriz.


Fırça Yöntemi İle Kuyu Temizleme

Öncelikle belirtmek gerekir ki bu yöntem başlı başına bir kuyu temizleme yöntemi değildir. Aşağıda belirtilen diğer yöntemler esnasında kuyudan sökülen ekipmanlar (borular, dalgıç pompa fanları ve diğer ekipmanlar) bu yöntemle temizlenmektedir. Bir miktar su kimyasalı eklenerek oksit maddeler kuyunuzdan arındırılır ve bu ekipmanlar kuyu içi temizliği yapıldıktan sonra geri monte edilir.


Kimyasal Madde İle Kuyu Temizleme

Bu yöntem, kuyunun özellikleri hesaplanarak sondaj sıvısının (asidik özellik gösteren su kimyasalı) kuyunuzun içine aktarılarak bir iki gün bekletilmesi ile başlar. Bu yöntemde kuyudan hiçbir ekipman sökülmeden bu şekilde bekletilir ve bunun amacı kuyunun tümünü etkili bir şekilde temizlemektedir. Bekleme işleminin tamamlanmasının ardından kompresör ile kuyu temizleme yöntemleri ile kimyasal ve diğer maddeler sudan arındırılır ve temizleme işlemi tamamlanmış olur.


Kompresör İle Kuyu Temizleme

Kompresör ile kuyu temizliği işlemi de kendi içinde ikiye ayrılmaktadır. Bu yöntem de kuyunun mevcut durumu ve yapısına göre karar verilerek yapılmaktadır. Kompresör ile kuyu temizliği kuyu içerisine basınçlı hava sağlayarak temizleme işleminin tamamlanmasıdır.


Su Taşıma Yöntemi İle Kuyu Temizleme

Bu temizleme yönteminde 25 bar kompresör ile kuyu içerisine yüksek basınçlı hava pompalanarak kuyunun temizliği gerçekleştirilir. Kuyu içerisindeki dalgıç pompa ve diğer ekipmanlar çıkarılır. Böylelikle verimli bir temizlik ve ekipmanlara yüksek hava basıncından dolayı zarar görmemiş olur. Kuyu içerisine bir miktar su kimyasalı eklenerek istenmeyen maddeler tahliye edilerek kuyunuzun verimliliğin en yüksek seviyeye ulaşması sağlanır. Kirli su temizlenip tahliye edilen su temiz akana kadar bu işlem sürdürülür ve dalgıç pompa diğer ekipmanlarıyla kuyuya monte edilerek kuyu temizleme işlemi tamamlanmış olur.


Enjeksiyon Yöntemi İle Kuyu Temizleme

Enjeksiyon yönteminde 10 bar kompresör ile kuyu içerisine basınçlı hava pompalanarak kuyu temizliği işlemi yapılmaktadır. Dalgıç pompa ve diğer ekipmanlar kuyudan sökülerek ekipmanların zarar görmesi engellenmektedir. Yine kuyu içerisine bir miktar su kimyasalı eklenerek istenmeyen maddeler basınç yardımı ile kuyunuzdan arındırılır. Kuyudan kirli suyun yerini temiz su alana kadar basınçlandırma işlemi sürdürülür ve dalgıç pompa diğer ekipmanlarıyla birlikte tekrar kuyuya monte edilerek kuyu temizleme işlemi tamamlanmış olur.


Sizlere Sunduğumuz Hizmetler
Kuyu Temizleme Kuyu İnkişafı Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir Sizi Bilgilendiriyor ve En Kaliteli Servisi Uygun Fiyatla Sizlere Sunmaya Devam Ediyoruz.
Bu Hizmetimiz İçin Servis Bölgelerimiz
Servis Puanımız

Derecelendirilmemiş

Yorumlar
Henüz Yorum Bırakılmamış, İlk Yorumu Siz Bırakabilirsiniz.
Aldığınız Hizmetten Memnun Musunuz ?
Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif
Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama
Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Puanlama
Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Puanlama Puanlama
Puanlama Pozitif Puanlama Puanlama Puanlama Puanlama