Servis İletişim 0533 464 40 57
Artezyen Kuyu Temizliği

Artezyen Kuyu Temizliği Nedir

Artezyen kuyu temizliği kuyunuz belirli sebepler ötürü suyun kirlenmesi ya da verimli su alamamanız nedeniyle önerilen su kuyu temizliğidir. Artezyen kuyularında su temini doğrudan kireç taşı katmanları arasından geçen akıştan oluşur. Artezyen kuyuları, su kuyuları arasında en önderilendir ve bunun sebebi ise diğer kuyu türlerine göre daha az tıkanıklık yaşanır. Fakat bakımlarının da düzenli yapılması gerekmektedir. Artezyen kuyu temizliği ve bakımı için de üfleme, pompalama ve yıkama yollarından bir tanesi seçilebilir. Öncelikle uygun, hızlı ve basit görünen artezyen kuyu temizliği sonrasında dikkat edilmesi gereken ilk husus kuyunun içme suyu için bir süre kullanılmamasıdır. Pek çok temizlik yöntemi bulunsa da genel olarak kimyasal kullanarak temizleme yöntemi önerilmemektedir. Bir itfaiye ya da asansörden yardım alarak artezyen kuyu temizliği yapılabilir. Bunun yanı sıra titreşimli bir pompa ile de standart bir kuyunun temizliği yapılabilir.


Artezyen Kuyu Temizliği Ne Zaman Yapılır

Kalitesine bağlı olarak değişen artezyen kuyu temizleme yöntemleri bulunmaktadır. Fakat ne olursa olsun temizlik zamanının geçirilmeden bakımlarının yapılması gerekmektedir. Kirlenmiş bir su kaynağından gıda kalitesi daha düşük olacaktır. Bunu en iyi seviyeye getirmek için de temizlik zamanlarına dikkat etmek gerekmektedir. Her ne kadar bakımlı ve temiz bir kuyu olsa dahi yıl içerisinde yağmur damlaları ve yaprakların içeriye girmesiyle biriken çöp miktarı artar. Bu durumda kuyu içerisinde mikroorganizmaların çoğalmasına sebep olur. Zamanla artacak bu kirlenme en kısa sürede temizlenmediğinde içeride bulunan su zamanla farklı bir koku ve tada sahip olacaktır. Ayrıca git gide içmek için uygun halde olan sudan uzaklaşacaktır.


Su kuyusunun bir an önce temizlenmesi için gözüken bazı işaretler vardır. Bunlar arasında su miktarının azalması, sudaki gözle görünür şekilde bulanıklaşma, suyun içerisinde hoş olmayan koku ve tat, su borusu ile kolon arasında oluşan kil birikintileri bulunmaktadır. Bu belirtilerden herhangi biri ya da birkaçı kaynağın verimli çalışmasına engel olacaktır. Uzmanların tavsiyelerine göre artezyen su kuyuları yıl içerisinde 2-3 defa temizlenmesi önerilmektedir. Temizlemek için uygun şartlara sahip değilseniz en az yılda bir kez kuyunun temizliğinin yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda artezyen kuyusu dezenfekte de edilmelidir. Burada kuyu temizliği için en uygun zaman dilimi ise orta ya da geç ilkbaharda, karın erimeye başladığı zamanda temizlemekte fayda vardır.

Artezyen Kuyu Temizliği

Sondaj Kuyu Temizliğinin Faydaları

Belirli zaman aralıkları ile düzenli temizliğinin yapılması gereken artezyen kuyuları pek çok avantaj sağlamaktadır. Uzun süredir kullanılan kuyuda temizlik yapılabileceği gibi yeni açılmış olan bir kuyuda da temizlik işlemi gerçekleştirilebilir. Uzun süre düzenli olarak temizliği yapılmamış olan kuyular niteliğini yerine getiremez hale gelir. Bunun önüne geçmek için artezyen kuyunun düzenli temizliği yapılmalıdır. En çok tercih edilen kuyu temizleme yöntemi kompresör ile basınçlı hava yöntemidir. Temizlik öncesinde genellikle kuyu içerisinde bulunan mevcut dalgıç pompası çıkarılır. Bu sayede malzemenin zarar görmesi engellenmiş olur. Kuyunun net derinliği tespit edilerek gereken temizleme işlemleri uygulanır.Kompresör İle Artezyen Kuyu Temizliği

Kuyu temizliği pek çok yeni açılan kuyuda uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra yıllardır kullanılan kuyularda da temizlik yapılmaktadır. Bu işlem içinde pek çok yöntem tercih edilmektedir. Kimyasal madde ile kuyu temizliği uzmanlar tarafından pek fazla önerilmemektedir. Ayrıca fırça yöntemi ile de kuyu temizliği yapılmaktadır. Fakat bunlar haricinde kuyu temizliğinde oldukça sık tercih edilen bir yöntem olan kompresör ile basınçlı hava yöntemi yer almaktadır. Kompresör basınçlı hava ile kuyu temizliği su taşıma ve enjeksiyon yöntemi olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu yöntem Marmara bölgesi ve özellikle İstanbul da tercih edilmektedir. Aynı zamanda genellikle sıcak ve mineralli su ya da kuyu geliştirmede de oldukça sık tercih edilen bir yöntemdir.


Kompresör ile basınçlı hava yöntemi kullanarak kuyu temizliği yaparken öncelikle kompresör ile birlikte kuyu içerisine basınçlı bir hava verilir. Kuyu içerisinde pompa işlemi yapan basınçlı hava suyu dışarı atar ve bunun yanında suyu dışarı atarken kum ya da kil gibi su içerisinde ki malzemeleri de kuyudan çıkartır. Basınçlı hava ile kuyu temizleme yöntemi yeni açılan kuyularda uygulandığı gibi daha önceden açılmış ancak verimliliği azalmış olan kuyularda da tercih edilmektedir.


Su taşıma yöntemi ile kuyu temizleme de kuyu içerisindeki dalgıç pompa ve diğer tüm ekipmanlar çıkarılır böylece zarar görmeleri engellenmiş olur. Kuyu içerisine bir miktar su kimyasalı ekleyerek kuyu içerisindeki kirlilikten kurtulmak mümkündür. Enjeksiyon yöntemi ile kuyu temizleme de ise su taşıma yöntemi gibi tüm ekipmanlar kuyu içerisinden çıkarılır ve su kimyasalı eklenerek kuyu kirlilikten arındırılır. Kirli suyun yerini temiz su alana kadar basınçlandırma işlemi devam eder.

Sizlere Sunduğumuz Hizmetler
Sondaj Kuyu Kamerası ile Derin Kuyu Görüntüleme Servisimiz Sizlere Sağlıklı ve Sürdürebilir Kuyular Sunmaktadır, Kaliteli Hizmet İçin Hemen İletişime Geçin.
Bu Hizmetimiz İçin Servis Bölgelerimiz
Servis Puanımız

Derecelendirilmemiş

Yorumlar
Henüz Yorum Bırakılmamış, İlk Yorumu Siz Bırakabilirsiniz.
Aldığınız Hizmetten Memnun Musunuz ?
Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif
Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama
Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Puanlama
Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Puanlama Puanlama
Puanlama Pozitif Puanlama Puanlama Puanlama Puanlama